Хабаровський Краєзнавчий музей ім. Н.І. Гродекова Хабаровський Краєзнавчий музей ім. Н.І. Гродекова
Хабаровський Краєзнавчий музей ім. Н.І. Гродекова Хабаровський Краєзнавчий музей ім. Н.І. Гродекова

19 квітня 1894 року за ініціативою генерал–губернатора Приамурського краю Н.І. Гродекова був створений Державний музей Далекого Сходу. Вже до початку XX ст. він став провідним музеєм Приамурського краю в Хабаровську. Його експонати були виставлені на російських і міжнародних виставках в Новгороді і Казані, Чикаго і Парижі. Протягом десяти років музей очолював В. К. Арсеньєв, який був видатним мандрівником, вченим і письменником. За ці десять років музей став провідним краєзнавчим центром на Далекому Сході.

У непростий час соціалістичної революції і роки перебудови, музей багато в чому втратив свій науковий потенціал, але повністю зберіг за собою функцію культурно-освітнього центру Хабаровського краю. У 1965 році він навіть був відзначений у списку кращих музеїв РРФСР. Основними експозиціями музею є тематичні зали, які висвітлюють далеке минуле Приамур’я, його природу, а так само матеріальну і духовну культуру Хабаровського краю, етапи освоєння Приамурського краю у XIX-XX століттях, військові конфлікти та період громадянської війни на Далекому Сході.

Одна з головних визначних пам’яток музею – панорама «Волочаевская битва», одна з трьох, що є в світі. Вона була розміщена в музеї в 1975 році, для чого до головної будівлі було добудовано окреме крило. Окрім музейної діяльності з 1996 року в його стінах проходять традиційні конференції «Гродековские читання», на яких розглядаються проблеми вивчення та збереження історико-культурної та природної спадщини російського Далекого Сходу. Крім того Далекосхідний музей регулярно приймає участь у семінарах, конференціях у Росії і за кордоном, видає наукові та науково-популярні збірники.