Собор Великомученика Микити Нікітського монастиря Собор Великомученика Микити Нікітського монастиря
Собор Великомученика Микити Нікітського монастиря Собор Великомученика Микити Нікітського монастиря

На околиці міста Переяславль-Залеський розташовується Нікітський чоловічий монастир. Про заснування святої обителі ходять легенди, повні загадок і таємниць.

Існує повір’я, згідно з яким князь Володимир віддав ці землі своєму синові Борису. Той об’єднався з єпископом Іларіоном, і разом вони почали забудовувати Ростово-Суздальську область церквами та храмами. Так вони стверджували християнську віру на землях язичників. Тоді і з’явилися перші собори на мальовничому Плещеевом озері. Є ймовірність, що одна з побудованих Борисом церков і стала основою Нікітського монастиря. Принаймні, мешканці монастиря вважають роком заснування монастиря саме 1010 рік.

Головний собор Нікітінського монастиря – Собор Великомученика Микити, в честь якого і був названий монастир. Він був побудований на території монастиря за указом великого російського царя Івана Грозного. Цей храм вважається самої ранньої спорудою з каменю в монастирі. Його верхівка була побудована пізніше основної будівлі під час будівництва нового собору.