Азов гора Азов гора
Азов гора Азов гора

Гора Азов розташована в Росії, в Свердловській області в Полевском міському окрузі, біля селища Зюзельский, в 8 кілометрах від Полевского. Це вершина Уфалейского вододільного хребта Середнього Уралу.

Назва «Азов» в перекладі з татарської означає «зуб», «вістря», «ікло» або «жало».
Гірський масив, який став пам’ятником природи, складається з кульових лав базальтового складу, пересічними вертикально падаючими жилами діабазів. Жили мають потужність від декількох сантиметрів до декількох десятків метрів, вони створюють скельні відслонення обох вершин гори. Гора поділяється на Малий і Великий Азов. Головна вершина Великого Азова досягає 588 метрів над рівнем моря, вершина Малого Азова – 564 метра. Скелі висотою понад 25 метрів, з них видно лісу і міста Полевський.

Гору Азов відвідували письменники Борис Рябінін, Павло Бажов і Микола Ніконов. Вони описували її у своїх творах. У казках Бажова Азов-гора згадується завдяки народними переказами про «дівку-азовке».

У 1940 році на сході гори були знайдені під тонким шаром грунту 44 стародавніх бронзових і мідних культових вироби. У гроті виявлено 10 ідолів. В Полевском і Єкатеринбурзькому краєзнавчих музеях зберігаються птицевидные ідоли, круглі бляхи, наконечник списа, людиноподібні зображення, глиняні черепахи, дзеркало з ручкою і інші знахідки з гори Азов.