Музей-заповідник Грибоєдова Хмеліта Музей-заповідник Грибоєдова Хмеліта
Музей-заповідник Грибоєдова Хмеліта Музей-заповідник Грибоєдова Хмеліта

Музей-заповідник А. С. Грибоєдова “Хмеліта”, розташований в однойменному селі Вязьменского району, – це перший музей, присвячений творчості великого російського поета.

Хмеліта була сімейної садибою роду Грибоєдова з середини XVI століття. Достовірно відомо, що дитинство А. С. Грибоєдова пройшло тут, у самому серці Смоленської губернії. Хмеліта була культурним центром, куди приїжджав світло місцевого товариства – тут бували Хом’яків, Якушкін, Станкевич. Садиба “Містечко”, що нині є частиною музею «Хмеліта», належала родині адмірала П. С. Нахімова.

Головний скарб музею – це будівля садиби. Старовинна будівля була побудована в середині XVIII століття і стало яскравим зразком високого бароко. На жаль, будівлю було втрачено в середині XX століття, однак зусиллями видатного реставратора П. Д. Барановського вдалося відтворити його вигляд. Сьогодні велична будівля небесно-блакитного кольору зустрічає приїжджають в Хмелиту гостей. У музеї представлена експозиція, присвячена життю і творчості А. С. Грибоєдова.