Іосафатова долина Іосафатова долина
Іосафатова долина
Іосафатова долина

Іосафатова долина – найбільший в Криму некрополь караїмів, що знаходиться поблизу від Чуфут-Кале, «печерного міста». Це стародавнє кладовище носить назву «Балта Тіймез», з приводу значення якого до цих пір йдуть суперечки. Дослівно назва означає «сокира не торкнеться». Можливо, це якось пов’язано зі священною дубовим гаєм, яка колись росла в самому центрі цього стародавнього кладовища. Своє біблійне назва Іосафатова долина отримала ще у XVIII столітті, таке ж ім’я носить єрусалимське цвинтарі, де нібито розгорнеться Страшний Суд для грішників після другого пришестя.

Чуфут-Кале і Іосафатова долина знаходяться буквально в парі кілометрів від міста Бахчисарай, який зручно використовувати як орієнтир для їх пошуку на схід від нього. Долина розташована у верхів’ях балки Мар’ям-Дере. Зараз знайдені свідчення того, що на кладовищі було поховано близько 5 тисяч осіб. Більшість поховань відноситься до XIV-XV століть. Дістатися до нього найзручніше від міста Чуфут-Кале, на шляху прямування давніх похоронних процесій.

Кладовище починається з вузького арочного проходу, від якого розходяться кам’яні стіни. Дорога від входу тягнеться по дну долини, а могильники розташовуються по обидві сторони від неї. Тут частіше всього зустрічається кілька повторюваних типів надгробків, найпопулярніші з них – сідлоподібні. Більшість написів зроблено на івриті та ідиш. Тут не тільки імена і посмертні написи, але і цитати зі священних книг, магічні формули, символи сонця. На жаль, це величне і моторошне місце зараз переживає свій занепад.