Успенський собор монастиря Драндського Успенський собор монастиря Драндського
Успенський собор монастиря Драндського Успенський собор монастиря Драндського

Успенський собор Драндського монастиря знаходиться в селі Дранда, Гульрипшского району, в Абхазії. Собор, який, імовірно, був побудований в VI – VII століттях, оточують старовинні кипариси. При ньому, з 1880 по 1928 рік, знаходився чоловічий Драндський монастир.

Собор являє собою хрестово-купольне четырехстолпное будівля, східна частина якого оздоблена трьома п’ятигранними виступами з вівтарем, диаконником і жертовником. В західній частині собору можна побачити два круглих приміщення з глибокими напівкруглими нішами і нартексом з хорами на другому поверсі. Собор з 36 вікнами в готичному стилі, увінчаний куполом, який розташовується на низькому шестнадцатигранном барабані. Стіни, склепіння і купол храму складені з червоної цегли, покритого білою штукатуркою.

Всередині Успенського собору можна побачити частково збереглися розписи, що представляють картини з Святого письма і лики святих, і дві мармурові гробниці. У наші дні в Успенському соборі Драндського монастиря, який з 2011 року перебуває у власності Абхазької православної церкви, ведуться богослужіння і релігійні обряди.