Церква святих князів Бориса і Гліба Церква святих князів Бориса і Гліба
Церква святих князів Бориса і Гліба Церква святих князів Бориса і Гліба

Церква Бориса і Гліба, яка розташовується в Кидекше, була зведена за правління князя Юрія Долгорукого і датується 1152 роком. Є припущення, що сама церква була закладена великим полководцем в честь своїх синів Бориса та Гліба, і для першого з них згодом стала усипальницею. Тут же була похована і його дружина Марія.

Борисоглібський храм задумувався як головний собор міста Кидекши, що відбилося в стриманості його зовнішнього декору і простоті ліній. Але необхідно відзначити, що тут можна спостерігати паралелі з західноєвропейським романським мистецтвом. Церква Бориса і Гліба — чотиристовпна, одноглава, трехапсидная. Зведена вона з обтесаних і покладених насухо квадрів, зроблених з якісного білого каменю. Над її західними порталом в стіні викладена розвантажувальна арка. Всередині храму розташовані крестчатые стовпи, лопатки яких прості і однообломные, а зовнішні є двухуступчатыми.

У XVI — на початку XVII століття частина склепінь церкви і її голова обрушилися. Склепіння і східні стовпи храму були розібрані, а східні частини північної і південної стін залишилися лише до рівня аркатурного пояса. Потім східні стовпи знову були складені, в такому вигляді храм існує і досі.