Село Курба Село Курба
Село Курба Село Курба

Курба — одне з найбільших і найдавніших сіл Ярославської землі. У XV-XVI ст. тут була вотчина князів Курбских, нащадків ярославських князів.

Село гарно розташоване на високому березі річки Курбицы. Подекуди збереглися стародавні кам’яні будинки, оздоблені різьбленими наличниками. Здавна жителі Курби займалися торгівлею і промислами. Про високу по тим часам культури жителів села говорить той факт, що в 1895 році в Курбе була відкрита одна з перших в губернії сільських бібліотек, влаштовувалися хорові концерти вихованок місцевого жіночого училища.

Головне скарб Курби — унікальний храмовий комплекс. Його Казанська церква датується 1770 роком, а сусідня (на жаль, обезголовлена) Воскресенська датування не має. Поряд з Казанської церквою піднеслася прекрасна п’ятиярусна дзвіниця – витончена, дивно пропорційна, класично вивірена. Є ще каплиця 2-ї половини XIX століття — вона єдина приведена в порядок.

Казанська церква унікальна – це єдина відома на Русі храмова споруда, що має в своєму плані 16 пелюсток. На жаль, зовнішній вигляд її сьогодні неприглядний, вона потребує серйозної реставрації. Тим більше, що у внутрішній частині ще збереглися у великій кількості унікальні фрески краси дивовижною. Незважаючи на жалюгідний стан, вони справляє дуже сильне враження.