Садиба Подмоклово Садиба Подмоклово
Садиба Подмоклово Садиба Подмоклово

Садиба Подмоклово розташована приблизно в двох кілометрах на південь від Серпухова. Перлиною архітектурного комплексу садиби є церква Різдва Богородиці. Побудована у 1714-1722 роках з ініціативи власника садиби, князя Григорія Федоровича Долгорукова, вона стала яскравим зразком італійського бароко.

Унікальність храму полягає в тому, що він виконаний у вигляді, так званої, двусветной купольної ротонди. Нижній ярус представляє собою арочну галерею, яка на другому ярусі виконує роль балкона, прикрашеного скульптурами. Пишне архітектурне оздоблення доповнює іонічний ордер опор галереї, а також акуратний рельєф карнизів та інших елементів. Наявність скульптур ангелів і євангелістів є дивним прикладом в російській архітектурі того часу, адже коли будувався храм, Синод категорично заборонив використовувати подібні елементи. Та й ротондальна форма храму була досить рідкісною на Русі.

На початку XIX століття поблизу храму була побудована дзвіниця і кам’яна огорожа, проте до наших днів ці споруди, як і садибний будинок, не збереглися. Виняток становлять, мабуть, тільки руїни одного з флігелів. У 1970 році частина скульптур була знята з галереї з метою реставрації, але так і не повернулися на колишнє місце — вони стали частиною колекції Серпуховського художнього музею. У 1993 році церкву Різдва Богородиці було повернуто віруючим.