Різдво-Богородицький храм Різдво-Богородицький храм
Різдво-Богородицький храм Різдво-Богородицький храм

Різдво-Богородицький храм є одним з найкрасивіших архітектурних пам’яток Уфи і її головним православним храмом. Будівництво собору почалося в 1889 році, однак незабаром роботи призупинилося через брак коштів. Невідомо скільки років тривав цей процес, якби на допомогу єпархії не прийшов відомий уфимський купець і Н.М. Патокин. Він виділив необхідну суму і храм був зведений.

Церква була побудована з цегли, як і триярусна дзвіниця. Куполи були оббиті залізом і увінчані залізними хрестами, покритими бронзою. У серпні 1909 року на дзвіницю були підняті вісім дзвонів, вага найбільшого з яких становив понад 50 пудів, а найменшого – 10 фунтів. Загальна висота церкви, включаючи дзвіницю, склала 21 сажень, або близько 45 метрів. У тому ж році відбулося освячення храму Різдва Пресвятої Богородиці.

Після революції храм був закритий і функціонував протягом 20-х – початку 30-х років. Однак у 1934 році влада міста закривають церкву, а все церковне майно до того часу вже було розграбовано. Старожили згадують, що в різний час в будівлі розміщувалася в’язниця, невеликий завод, а потім кінотеатр. Тільки в 1991 році храм було повернуто Російської православної церкви і після тривалої реконструкції відкрив свої двері для віруючих.