Печерні споруди XVII-XIX ст. в крейдяній скелі в Святогірському державний історико-архітектур

Печерний монастир знаходиться в центрі цілої системи печерних комунікацій. Монастир являє собою об’єднання храмів, келій, усипальниць, трапезної, які були створені епоху буття Святогірської пустелі на місці крейдового скелі. Складовими «Пещерника» є пам’ятки архітектури – церква Святого Іоанна Предтечі і храм Святого Алексія.

Вхід до печери має схожість з входом до печери на Кирило-Мефодиевскую сходи. Вони обидва виконані у псевдоросійському стилі, в середині XIX століття. На період закриття монастиря, печерник залишився без хрестів, неповторною живопису, нанесеної на головні ніші фасаду. Під час війни пам’ятник зазнав часткового руйнування. Тільки з 1979 по 1983 рік печерник був поступово відновлений, а в 1987 році він починає виконувати основну функцію.

До нашого часу збереглося лише половина печерних комунікацій XVII століття, розташованих в 2 ярусах. Площа печер налічує понад 2,5 тис. кв. м. У 80-ті роки печерник знову реставрували: повернули первісний вигляд обителі; впроваджені екскурсійні маршрути. Вже в 90-ті роки провели посилення крейдяної скелі і відновили Олексіївський іконостас.