Памятник Олександру III Памятник Олександру III
Памятник Олександру III Памятник Олександру III

Встановлення пам’ятника Олександру III в Іркутську була приурочена до завершення будівництва Великої транссибірської залізниці. В 1902 році був оголошений Всеросійський конкурс на проект пам’ятного монумента. Кращим був визнаний проект скульптора Ст. Ст. Баха. Через шість років відбулася урочиста церемонія відкриття пам’ятника.

Монумент являв собою статую імператора в повний зріст. На гранітному п’єдесталі розташовані бронзові портрети видатних діячів, що внесли чималий внесок у розвиток Сибіру: барельєф Єрмака Тимофійовича, генерал-губернаторів Східного Сибіру Н.Н. Муравйова-Амурського і М. М. Сперанського. На східній стороні постаменту зображений двоголовий орел, в лапах якого затиснутий царський указ про призначення царевича Миколи Олександровича головою комітету Сибірської залізниці. Праворуч від орла розташований герб Іркутська, а в інших кутах — герби Сибіру, Якутської області та Єнісейської губернії.

У 1963 році пам’ятник було вирішено прибрати, а на його місці встановили пірамідальний бетонний обеліск на честь першопрохідців Сибіру. Однак у 2003 році пам’ятник Олександру III повернувся на своє місце.