Набатная вежа Московського Кремля Набатная вежа Московського Кремля
Набатная вежа Московського Кремля Набатная вежа Московського Кремля

Набатная вежа Московського Кремля – проміжна глуха башта в західній частині Кремлівської стіни, зведена в 1490-х роках. Назва башти походить від розташованого в ній Спаського набатного дзвони, служив пожежною сигналізацією.

У другій половині XVII століття простий чотирикутний об’єм споруди, завершений навісними бійницями з парапетом, добудували шатровим чотиригранним верхом.

В 1771 році за указом Катерини II був зірваний мова набатного дзвони, дзвінок у дні Чумного бунту – одного з найбільших московських повстань XVIII століття. Онемевший дзвін провисів на вежі більше 30 років. На початку XIX століття його демонтували і передали на зберігання в кремлівський Арсенал, а в 1851 році помістили в Збройову палату.

Набатная вежа добре зберегла свій історичний вигляд до теперішнього часу. Нижній ярус споруди являє собою складне багатокамерна приміщення з безліччю сходів і прорізів. Він відділений плоским перекриттям верхнього рівня, що має зімкнутий звід. Верхній арочний четверик виходить у порожнину шатра. Висота вежі становить 38 метрів.