Миколаївські Тріумфальні ворота Миколаївські Тріумфальні ворота
Миколаївські Тріумфальні ворота Миколаївські Тріумфальні ворота

Миколаївські тріумфальні ворота являються одним з найбільш красивих і монументальних споруд Владивостока. Вони були побудовані в 1891 році в честь візиту в місто спадкоємця царського престолу Миколи Олександровича, який через три роки вступив на престол Микола II. Він відвідав приморську столицю в рамках своєї навколосвітньої подорожі, яке, на думку його батька імператора Олександра III, було необхідно для розширення кругозору майбутнього правителя Російської імперії.

Морський етап подорожі цесаревича закінчувався у Владивостоці. Дізнавшись про це, місцева влада вирішили зустріти його високість як личить і, спорудивши тріумфальну арку, підкреслити урочистість події. Місце для арки вибирали дуже ретельно. Враховуючи, що Микола Олександрович прибував у місто морем, тріумфальні ворота вирішено було будувати на Адміральській пристані. Це місце примітно ще і тим, що поруч знаходиться берег бухти Золотий Ріг, де висадилися перші засновники Владивостока.

Під час свого візиту в місто спадкоємець царського престолу заклав залізницю з кам’яним вокзалом, сухий док для ремонту кораблів і пам’ятник адміралу Невельскому – всі вони збереглися до наших днів. Багато істориків вважають, що цей візит сприяв швидкому розвитку Владивостока в дореволюційний час.

Арка, легка, ажурна, витончена, побудована з каменю та цегли і витримана в строгому російсько-візантійському стилі. Самі ворота являють собою чотири кам’яних підстави, на яких спочивають сіро-жовті стіни, прикрашені давньоруськими кольоровими орнаментами. Їх покриває блакитна дах з гребенями, нагадує високу восьмигранну піраміду, на вершині якої знаходиться позолочений двоголовий орел.

У великій полуарке, зверненої до моря, знаходиться образ святого Миколая Чудотворця – покровителя моряків. У решти трьох розміщені герби різних часів: Приморській області (часів заснування Владивостоцького поста), фортеці та сучасного Владивостока.

У 1930 році з приходом до влади більшовиків арка Цесаревича – як символ ненависного царського минулого – була підірвана. Її відновили тільки в 2003 році. З тих пір Миколаївські тріумфальні ворота вважаються справжньою прикрасою Владивостока. А ще місцеві жителі кажуть: того, хто пройде під склепіннями арки, чекає щастя. Якщо будете у Владивостоці, перевірте обов’язково!