Малахов курган Малахов курган
Малахов курган Малахов курган

Малахов курган — не просто історичний пам’ятник, це священна земля для кожного севастопольця, тут вирішувалася доля першої оборони Севастополя.

Під час оборони Севастополя в 1854-1855 роки Малахов курган, що панує над навколишньою місцевістю, був ключовою позицією лівого флангу оборони. Тут знаходився і головний бастіон Корабельної сторони, який після загибелі віце-адмірала Ст. А. Корнілова стали називати Корниловским.

Тут французькі війська вели самі запеклі штурми. Проте опанувати курганом ворогові вдалося лише після одиннадцатимесячных боїв, коли багатоденними артилерійськими бомбардуваннями були зруйновані оборонні споруди і вичерпалися сили його захисників. Втрата Малахова кургану зумовила результат 11-місячної оборони міста.

У період оборони на Малаховому кургані було дев’ять батарей, дві з них відтворені в 1958 році. На них встановлені справжні корабельні гармати часів Кримської війни. Гармати, відлиті з чавуну і мають вагу від двох до семи тонн. Багато сил потрібно було докласти морякам, щоб затягнути їх на бастіони. Гармати стріляли суцільними і розривними (бомбическими) ядрами. Незважаючи на недосконалість озброєння і на потребу оборонялися буквально у всьому, дві потужні імперські держави не могли взяти Севастополь майже рік.

Після Кримської війни назву “Малахов курган” стало відомо у всьому світі. У 1856 році французький маршал Пелисье, який в 1855-1856 роках командував французькою армією в Криму, був удостоєний титулу “герцог Малаховський”. У Німеччині є форт Малахов, невелике місто під Парижем став називатися “Малакоф”.

Прославився курган і під час другої оборони Севастополя. Тому Малахов курган — меморіальний комплекс пам’яток двох воєн: Кримської та Великої Вітчизняної. Тут налічується більше двадцяти пам’ятників і меморіальних позначень, в тому числі один унікальний — присвячений солдатам протиборчих армій, російською та французам, полеглим у боях за цю висоту.