Храм преподобного Феодора Студита у Никитских Воріт Храм преподобного Феодора Студита у Никитских Воріт

Храм преподобного Феодора Студита у Никитских Воріт

Храм преподобного Феодора Студита у Никитских Воріт в Москві, відомий ще як храм Смоленської ікони Божої Матері, розташований на вулиці Велика Микитинська. Храм, побудований в 1626 році, став соборною церквою Феодорівського Смоленського Богородицького чоловічого монастиря, заснованого Патріархом Філаретом (Романовим). Після скасування монастиря і перекладу ченців у Новинський монастир, церква стала парафіяльною.

Будівлю церкви було побудовано як двосвітний п’ятерик з п’ятьма главами, з широкою трапезної і престолами освяченими в честь Феодора Студита та Аверкія Иерапольского. Під час Вітчизняної війни 1812 року церква сильно постраждала від пожежі, але пізніше була відбудована знову.Тричастинний вівтар був замінений напівкруглою апсидою, прибудови трапезній стали самостійними обсягами, а фасади були декоровані. З північної сторони від храму, була зведена шатровий, двоярусна дзвіниця – одна з найстаріших в Москві. Її підставою є куб, а шатер, з арками вікон-чуток встановлений на восьмериках дзвону. Парафіянином церкви Преподобного Феодора Студита був знаменитий полководець, А. В. Суворов, який жив неподалік.

В радянський час храм був закритий і будівлю передано Міністерству харчової промисловості, були знесені глави церкви і майже повністю зруйнована дзвіниця. Відновлення храму та його передача Російської Православної церкви проведені в 1991 році і потім тут були відновлені церковні служби.