Храм Мезон Карре Храм Мезон Карре
Храм Мезон Карре Храм Мезон Карре

“Мезон Карре”, або, як його ще називають, “квадратний будинок” – відомий не тільки в Німі пам’ятник старовини. Цей давньоримський храм входить в число найбільш добре збережених у світі античних споруд. До наших днів він зберігся практично в первозданному вигляді за винятком невеликих переробок.

Храм, зведений у 2-5 роках нової ери, був присвячений римському імператору Октавіану Августу, а також двох його малолітнім онукам – Луцію і Гаю. Остання обставина вченим вдалося встановити не відразу – бронзові літери, з яких складалася напис була знищена варварами в середні століття. Однак у 1758 році дослідник Жан-Франсуа Сег’є акуратно скопіював розташування отворів від цвяхів, якими букви кріпилися на мармур, і розгадавши отриманий “ребус”, реконструював напис.

Долю “Мезон Карре” можна назвати щасливою – у середньовіччі він не був розібраний або перебудований, як більшість римських будівель. Це пов’язано з тим, що в його стінах розмістилася резиденція суддівської асамблеєю, ретельно охороняла свою власність. У період з XI по XVI століття храм використовувався як міської ратуші. Потім він був і стайнею, і каплицею при монастирі августинців. У XIX столітті була почата перша спроба повернути первісний вигляд будівлі “Мезон Карре”. У 1823 році сюди переїхала експозиція Музею старожитностей Німа, а в наші дні тут проводять різні виставки.