Горельєфи Храму Христа Спасителя в Донському монастирі Горельєфи Храму Христа Спасителя в Донському монастирі
Горельєфи Храму Христа Спасителя в Донському монастирі Горельєфи Храму Христа Спасителя в Донському монастирі

У 1934 році на території Донського монастиря був відкритий Музей архітектури. Сюди привозили деякі останки із зруйнованих радянською владою Храмів та інших споруд. Однак зі зміною влади ці елементи були вивезені з монастиря і використовувалися при зведенні нових Тріумфальних воріт, на Кутузовському проспекті. З цієї ж причини в монастирі виявилися п’ять горельєфів скульптора А. В. Логановского, які прикрашали стіни підірваного в 1931 році Храму Христа Спасителя.

В Донському монастирі збереглися не лише окремі фрагменти горельєфів храму Христа Спасителя, але і цілі скульптурні панно А. В. Логановского. Вражає розмах і майстерність скульптора, який відбив біблійні сюжети настільки реалістичним чином. Кожен герой у горельефах — це жива людина зі своїм характером, костюмом, соціальним статусом, жестами, емоціями та індивідуальним виразом обличчя. Всі персонажі горельєфів немов завмерли на мить і ось-ось оживуть… Скульптор відобразив відразу декількох історичних персонажів, про яких на Русі складали легенди і чий героїчний образ досі живий і почитаємо.

Більше інших виділяється горельєф «Відвідування Дмитром Донським Сергія Радонезького перед походом проти татар 1380 р.» Він не тільки красивий з архітектурної точки зору, але і своїм сюжетом перегукується з історією Донського монастиря. На ньому зображені уклінний Дмитро Донський в оточенні свого війська, і Сергій Радонезький з іконою Донський Божої Матері, благословляє князя на битву. Фігури за спиною святого старця ченці Пересвет і Ослябль, яких Сергій полал на бій з татарами.
Горельєфи із зруйнованого храму Христа Спасителя є архітектурною перлиною колекції Донського монастиря, здатної заволодіти увагою і здивувати будь-якої людини.