Екскурсії з Тернополя

5-4-2020
Дитяча екскурсія Краса Тернопільського краю : Екскурсія ...

До цього дня я чув про Тернополі всього лише дві речі: що це «файне місто» і що в місті є озеро. Чому він файний я зовсім не знав, а озеро бачив тільки з вікна автобуса, коли проїжджав через місто транзитом.
І ось, в самому кінці серпня, я нарешті потрапив до цього міста і провів в ньому майже два з половиною дня. Ці дні виявилися такими насиченими, що розповісти про них в одній публікації неможливо — ви просто потоне в тій кількості фотографій, які я хочу вам показати. Тому я розділив свою розповідь на три великі частини (плюс ще кілька менших можна побачити у мене в Фейсбуці): місто, озеро і замки Тернопільщини.

Отже, для початку, пройдемо по цьому затишному місту детальніше…

Багато мандрівники потрапляють в Тернопіль через його залізничний вокзал. У моїй свідомості склався певний стереотип типового вокзалу: будівля в сталінському стилі, шум, штовханина, жебраки, таксисти зі своїм вічним «їхати недорого» і купа шалманів навколо. І все це на значній відстані від центру. Так ось — всього цього в Тернополі немає! Вірніше, є тільки будівля сталінської архітектури. А навколо нього — чистота і порядок. Багато разів я проїжджав повз цього вокзалу транзитом, але навіть не припускав, що від нього до самого центру всього 5 хвилин ходу. Ось так, приїхали — і відразу в центрі! Це величезна перевага.
Заблукати в місті неможливо! Скрізь встановлені покажчики до основних визначних пам’яток …
і такі інформаційні стенди. Дуже зручно — завжди можна почитати інформацію про об’єкт і розглянути карту.


До речі, якщо ви любите паперові карти і путівники, то в Тернополі їх випускається досить багато. Ось ті з них, що презентували нам в Обласній адміністрації.

Близько Кафедрального собору, який тут називають коротко — «Катедра», варто унікальний бронзовий макет довоєнного міста. На жаль, багато красиві старі будинки Тернополя були зруйновані під час війни і те, як виглядало місто раніше, можна побачити тільки на цьому макеті. А розповів нам про все це губернатор Тернопільщини Степан Барна, який випадково проходив повз. Як відступ скажу, що і міські, і обласні влади дуже багато роблять для розвитку туристичного потенціалу цих місць. А то, що цікавих для туристів об’єктів тут дійсно багато, і що робиться для їх збереження і показу, ми побачили самі.

Макет міста досить докладний і на ньому можна побачити найбільш значущі споруди, а так-же отримати уявлення про те, як виглядав древній Тернопіль.
Роком заснування міста вважається 1540. Але перші поселення на цій землі існували вже приблизно з десятого століття нашої ери. А в 1548 році, всього через 8 років після заснування, місто отримало Магдебурзьке право — небачено короткий термін, в порівнянні з іншими містами.
Вежі собору нагадали мені старі західноукраїнські дерев’яні церкви. Побудований він в 1749 році і є найстарішим в місті.

Подивившись на макеті, де знаходиться одна з головних історичних пам’яток міста — Тернопільський замок, ми пішли на нього подивитися. І виявили будівлю в стилі класицизму — абсолютно не те, що очікували побачити. А пояснюється все досить просто: замок, побудований в 1540 році Яном Тарнавським для захисту південно-східних кордонів Речі Посполитої, неодноразово руйнувався і перебудовувався. Що аж ніяк не зменшує його історичну цінність.

Основну масу зруйнованих під час війни будинків вирішено було не починати знову і їх місце зайняли будівлі в стилі сталінського ампіру. Іноді дуже навіть симпатичні. По центральній частині міста приємно не поспішаючи гуляти, заходити в численні кафешки, відпочивати під розлогою зеленню і слухати гру вуличних музикантів.